BİZE ULAŞIN : 0 232 245 57 75 / 0553 949 57 75
Çalışma Saatleri :
Hafta İçi
08:30 - 17:30
Hafta Sonu
08:30 - 13:30

VİSKOSUPLEMANTASYON(EKLEM İÇİ YAPILARA DESTEK ENJEKSİYONU)


Eklem içi enjeksiyonlar, eklemin içine direkt olarak yapılan uygulamalardır. Amacımız etken maddeyi eklem içine uygulayarak tedavi edici etkiler sağlamaktır.

Viskosuplementasyon (Hyalüronik Asit) artroz (eklem kireçlenmesi, sıvı azalması), kondromalazi (kıkırdak zayıflaması ya da kaybı) ve kontraktür (eklemin hareket kısıtlılığı) gibi durumlarda etkili olabilmektedir. Özellikle hafif ve orta düzey artroz (eklem kireçlenmelerinde) kıkırdak hasarının ilerlemesini yavaşlatmak/durdurmak ve bir miktar da yeni kıkırdak yapımını desteklemektir. 

Viskosuplement olarak ana etken madde olan Hyalüronik Asit; yürüme gibi yavaş hareketlerde kayganlaştırıcı(visköz) olarak fonksiyon görürken, koşma gibi hızlı hareketlerde elastikiyet (şok emici) bir madde gibi işlev görür.


HYALÜRONİK ASİT’İN DOKUDAKİ ETKİLERİ

Ağrı reseptörlerinin inhibisyonu ( ağrı da azalma)

 Endojen hyaluronan oluşumunun uyarılması (kendi eklem sıvımızın yapımını uyarma)

Antiinflamatuvar etkiler (iltihap-ödem giderici etki)

Artmış matriks metalloproteinaz aktivitenin azalması sağlanır (kıkırdak yıkımının azalması)

Kemik Yapılanması & Kıkırdak Doku Yenilenmesi

NASIL UYGULANIR ve NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İşlem bölgesi steril olarak hazırlanır. Soğutucu sprey ya da lokal anestezik maddeler ile uyuşturma sağlanır. Enjektör-iğne yardımı ile ilaç eklem boşluğuna verilir. İşlem sonrası hasta ilk gün 3-4 saat ara ile enjeksiyon yapılan bölgeye lokal soğuk-buz uygulaması yapmalı ve 1 hafta kadar da ilgili eklemi zorlayan aktivitelerden uzak durmalıdır. Hasta 1 gün sonra günlük işlerine dönebilmektedir.

Viskosuplementasyon (Hyalüronik Asit) uygulamaları hastalığın şiddetine göre haftada 1 toplam 3 enjeksiyon ya da 6 ayda 1; birer enjeksiyon şeklinde uygulanabilir.

        

İşlem çoğu ekleme uygulanabileceği gibi daha çok DİZ, OMUZ, KALÇA, DİRSEK ve AYAK BİLEĞİ eklemelerine uygulanmaktadır.