BİZE ULAŞIN : 0 232 245 57 75 / 0553 949 57 75
Çalışma Saatleri :
Hafta İçi
08:30 - 17:30
Hafta Sonu
08:30 - 13:30

SPİNA BİFİDA ve HİDROSEFALİ

Omurilikte meydana gelen bir gelişim bozukluğudur Bebek, spinabifidalı doğmuşsa omurilik kanalı kapanmamış demektir. Bu nedenle, omuriliği örten omurga ve hatta deri de kapanmamıştır. Bebek, sırtında bir açıklıkla doğar ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük vardır.

SpinaBifida’da omuriliğin işlevini tam olarak yerine getirememesi sonucunda çeşitli fonksiyon kayıpları, değişik derecelerde felçler (hareket etme ve hissetme kaybı veya yetersizliği)

, yürüme bozuklukları, idrar ve dışkılama bozuklukları vehidrosefali  ortaya çıkar. Rehabilitasyon programı planlanırken,kişiye özel, hastanın mevcut yetersizliklerine uygun amaçlar belirlenir ve harekete geçilir.

Hangi sinirlerin etkileneceği, sırttaki açıklığın bulunduğu yere bağlıdır. Sırttaki açıklık ne kadar yukarıda ise daha çok sayıda sinir etkilenmiş ve daha ağır bir felç durumu var demektir. Bu nedenle bazı hastalarda silik bulgular olabilirken bazıları da tekerlekli sandalye kullanma durumunda kalmaktadır.

Spinabifidalı hastaları %85’inden fazlasında hidrosefali de görülür. Hidrosefali, beyin ve omurilikte düzenli olarak dolaşan sıvının bu dolaşımının bozulması sonucu aşırı miktarda artması ve beyin içindeki boşluklarda yüksek basınca yol açmasıdır. Bebeklerde kafa kemikleri henüz tam sertleşmemiş olduğundan baş büyüyerek bu basıncı düşürmeye çalışır. Ancak erken dönemde tedavi edilmez ise beyin hasar görür. Hidrosefali gelişmesi ve beynin hasar görmesi zamanında tedavi edilerek önlenebilirse spinabifidalı çocukların zekâları normal olur.