BİZE ULAŞIN : 0 232 245 57 75 / 0553 949 57 75
Çalışma Saatleri :
Hafta İçi
08:30 - 17:30
Hafta Sonu
08:30 - 13:30

Menisküs Yırtıkları

Vücudun en sık yaralanan bölgelerinden biri de menisküslerdir. Menisküsler, diz bölgesinde en büyük iki kemiğimizin kesiştiği noktada ‘C’ şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır. Dizde yuvarlak uyluk kemiği (femur) ile düz kaval kemiğinin (tibia) uyumlu bir eklem oluşturması, yükün taşınması, birçok yöne dönme hareketinin yapılabilmesi,uylukkemiğive kaval kemiği arasındaki güç dengesinin sağlanması gibi görevleri vardır.

Dizde bir adet iç kısımda (iç menisküs) ve bir adet de dış kısımda (dış menisküs) olmak üzere iki adet menisküs bulunur.Menisküsler  eklem yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler.

Dizleriniz hafif bükülü ve üzerine yük binmiş durumda iken vücudunuz kuvvetlice döndüğünde menisküs yırtığı meydana gelebilir. Özellikle ileri yaşlarda dejenere yırtık diye adlandırdığımız yaralanma bu şekilde olur. Dizde gerginlik ve şişlik, eklem hareket açıklığında azalma, dizde sıvı toplanması, menisküsün yırtık parçası eklem içine düştüğünde takılma ve kilitlenme menisküs yırtıklarının başlıca belirtileridir.

Menisküs yaralanmalarının rehabilitasyonunda egzersiz tedavisinin yeri büyüktür. Diz ekleminin etrafındaki kaslar kullanılmamaya çok duyarlıdır. Atrofi dediğimiz kas zayıflaması başlar. Dolayısı ile ne tip bir diz yaralanması olursa olsun mümkün olan en kısa zamanda kas rehabilitasyonuna başlanmalıdır. Tekrar zedelenmeye ve ağrıya sebep olacak hareketlerden özenle kaçınılması gerekir. Ameliyat sonrası belirli dönemlerde yapılacak fizik tedavi şişliği azaltarak, kan dolaşımını düzenleyerek yaralanmış dokularda oluşan kimyasal atıkların çabuk atılmasını sağlayarak iyileşmeyi doğrudan etkiler. Ağrının giderilmesinde de rol oynar. Fizik tedavide soğuk uygulamalar, yüzeysel ve derin sıcak tedavisi, elektroterapi, hidroterapi gibi metotlar kullanılır. Rehabilitasyon programları her kişinin ferdi ihtiyaçlarına göre yapılır ve zamanla ihtiyaçlarının değişmesine göre ayarlanır. Hastaların tedavi sonrası koruyucu olarak da fazla kiloları varsa kilo vermeleri ve yokuş-merdiven kullanmaktan, mümkün olduğunca kaçınmaları, ağır yük taşımamaları, verilecek diz egzersizlerini ve tavsiyeleri yaşam tarzı olarak günlük yaşamlarına yerleştirmeleri, hastalığın tekrarını önlemek açısından çok önemlidir.

Cerrahi uygulanmış menisküs yırtıkları sonrası rehabilitasyon programları ise genel olarak fazlara ayrılmıştır ve hastanın gelişimine göre bir sonraki faza geçilir. İlk fazlar cerrahi yapılan dizi korumaya yönelik programı kapsar. Daha ileriki aşamalarda ise eklem hareket açıklığı artırıcı programlara ve sonra kuvvet, stabilite ve denge artırıcı egzersizlere geçilir. Aktif sporcularda programın en son aşamasında spora dönüş protokolleri yer alır.