BİZE ULAŞIN : 0 232 245 57 75 / 0553 949 57 75
Çalışma Saatleri :
Hafta İçi
08:30 - 17:30
Hafta Sonu
08:30 - 13:30

Krık Rehabilitasyonu

Kırık sonrası minimum kaynama süresi 6 haftadır. Bu süre içerisinde kırığın yeniden oluşmasına yol açacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Kırık rehabilitasyonunun amacı, etkilenen bölgeyi kırık öncesi fonksiyonel düzeyine getirmektir. Kırık çevresindeki eklemler hareketlerini kaybetmeye, kaslar erimeye eğilimlidir. Rehabilitasyon uygulamalarıyla bunlar tamamen ortadan kaldırılabilir veya azaltılabilir. Rehabilitasyon hastaya göre değişir. Ödemi azaltmak, dolaşımı kolaylaştırmak için kırık bölgesi yükseğe konur. Girdap banyoları, derin ısıtıcılar, elektrik stimülasyonu, TENS ve masajdan yararlanılır.

Kırık sonu hareketsizlik gerektirmeyen bütün eklemlere egzersiz başlanır. Egzersizler hastanın ihtiyacına göre hareket açıklığı ve kuvvetlendirme şeklinde düzenlenir; fizyoterapist tarafından veya gözetiminde cihazlarla yaptırılır. Bacak kırıklarında kırığın ve yapılan ameliyatın türüne göre yük vermeden, kısmi yük vererek ve tam yük vererek yürüme eğitimi yaptırılır. Aynı zamanda,rehabilitasyon programının erken dönemlerinde, koltuk değneği ve baston gibi yardımcı araçların kullanımınıöğretmek yer alır.