BİZE ULAŞIN : 0 232 245 57 75 / 0553 949 57 75
Çalışma Saatleri :
Hafta İçi
08:30 - 17:30
Hafta Sonu
08:30 - 13:30

BRAKİAL PLEKSUS FELCİ

BrakialPleksus, omurilikten çıkan sinir köklerinin üç büyük dal halinde seyrederek birbirleri ile bağlantı oluşturduğu, koltuk altı bölgesinde yer alan büyük bir sinir topluluğudur. Bu sinirler kürek kemiği, omuz ve kol kaslarının hareketini ve duyusunu sağlar. Zedelenmesi durumunda kürek kemiği, omuz, dirsek, el bileği, el ve parmak kasları etkilenebilir. Zedelenmenin şiddetine ve sinirin zedelenen bölümlerine göre çalışmayan veya etkilenen kaslar değişiklik gösterir.

Brakialpleksus yaralanmaları sıklıkla doğum sırasında oluşur ve tıp dilinde ‘obstetrik ( doğumsal)’ brakialpleksus yaralanması olarak adlandırılır. Doğumsal nedenlerin dışında; travma, torakal çıkış sendromu, radyasyon, tümör yayılımı, brakialnöritis ve basıya neden olan anevrizma gibi damarsal sorunlara bağlı olarak da yaralanma gelişebilir. 

BrakialPleksus, makat (ters) gelişli doğumlarda gövdenin ve boynun yana aşırı eğilmesi ile, baş geliş doğumlarda ise dışarı çıkış sırasında başın ve boynun aşırı yana eğilmesi ile sinirlere uygulanan germe sonrası oluşabildiği gibi, doğum ağırlığı büyük, annenin kalçasına göre iri ve kafası büyük bebeklerde de oluşabilir.

Belirtileri

·         Bebeğin her iki kolunu eşit hareket ettirememesi

·         Etkilenen kolda renk değişikliği ve şişlik

·         Kucağa alınırken bebeğin etkilenen kolunun kayması

·         Etkilenen elin yumruk yapılamaması

·         Parmak uzatılınca kavranmaması

·         Objeleri tek elle kavraması

·         Eli ağza götürememe

·         Yüzükoyun yatırıldığında o taraf kolunu dışarı çıkaramaması

·         Köprücük kemiği üzerinde tek taraflı şişlik

 

Yukarıdaki bulguların varlığı aileler ve çocuk doktorlarını brakialpleksus felci açısından uyarmalıdır.

 

Tedavi cerrahi ile kombine fizik tedavi veya sadece fizik tedavi olarak ikiye ayrılır. Bu seçenekler hastanın durumuna göre belirlenir.Fizik tedavi, egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları ile başlar. Bazı brakial felçli çocuklarda elektriksel stimulasyonu ve botulinum toksin injeksiyonu gibi girişimler iyileşmeye yardım edebilir.

Cerrahi uygulanan olgularda rehabilitasyon programı ameliyat sonrasında da, ameliyat öncesinde olduğu gibi devam etmelidir.